Press "Enter" to skip to content

Вірастюк проти Шевченка: Чому “слугам” було би краще не їздити на Прикарпаття

Більше цікавих новин читайте на сайті - ukrainianworld.com.ua

Округ №87 на Прикарпатті став “гарячою точкою” і моментом істини для команди Зеленського. Якщо спершу на Банковій хотіли просто зберегти обличчя і не програти з ганьбою, то зараз, схоже, увійшли у смак: дійшло до публічного з’ясування стосунків з оточенням людини, яка небезпідставно вважає себе творцем нинішньої влади

“Десант з 28 народних депутатів з фракції “Слуги народу” прибув на Прикарпаття, щоби проконтролювати підрахунок голосів (на окрузі №87 – Ред.). …для цього у них є всі необхідні повноваження та адміністративний ресурс”, — йдеться у заяві партії “За майбутнє”, представник якої Олександр Шевченко ще до виборів вважався головним претендентом на перемогу по округу. Партія, яку опозиційною не назвеш, скаржиться на спроби влади змінити результат волевиявлення. “Немає сумнівів, що вони зроблять все для перемоги свого кандидата”, — йдеться у заяві “За майбутнє”.

Цікаво, що і “Слуга народу” в останній день березня висловила стурбованість радикалізацією ситуації з підрахунком голосів на 87-му окрузі. “Слуги” закликали окружний виборчком (ОВК) відновити роботу та встановити результати волевиявлення. А опонентів попрохали діяти в законний і цивілізований спосіб. Така тональність публічних висловлювань владної команди дивує, адже вона притаманна швидше опозиційним партіям, аніж структурі, яка є однією з опор президента. Складається враження, що владна монопартія просто беззахисна в жорстокому політичному світі. Якщо в Надвірній зіштовхнулися дві “опозиції”, то хто ж за таких розкладів влада?

Що ж сталося і чому “слуги” змушені вдаватися до екстраординарних заходів, щоб відстояти свою, як вони сьогодні кажуть, перемогу на цьому окрузі? Та в чому причина такої різкості їхніх політичних союзників, які в парламенті часто голосують в унісон зі “слугами”?

Нагадаємо, 28 березня у виборчому окрузі з центром у Надвірній, куди увійшли Надвірнянський район, частина Івано-Франківського і Яремче з прилеглими населеними пунктами, відбулися проміжні вибори народного депутата. Попередній делегат до парламенту від цієї території, представник “Слуги народу” Зиновій Андрійович, склав мандат, віддавши перевагу роботі мером Надвірної.

За низької явки виборців, яка склала 35 відсотків, про свої претензії на перемогу, посилаючись на дані екзит-полів, заявили відразу двоє кандидатів – Василь Вірастюк від “слуг” і Олександр Шевченко із далеко не опозиційної партії “За майбутнє”, пов’язуваної із впливами мільярдера Ігоря Коломойського. Шанси потрапити до Верховної Ради Шевченка, співвласника курорту “Буковель” і господаря шляхово-ремонтної фірми ПБС, яка активно асфальтує дороги Галичини, більшість оглядачів і соціологи розцінювали як більш високі.

Але партія влади не могла так просто поступитися, тим більше на тлі рекомендацій західних партнерів не церемонитися з колишнім власником імперії “Приват”. Вдатися до “репресій” щодо Коломойського господарі країни поки не зважуються, зате, видається, намагаються продемонструвати готовність не пропустити до парламентської зали представника згаданої олігархічної команди.

Третьою дійовою особою цих виборів є Руслан Кошулинський, представник ідеологічного крила Всеукраїнського об’єднання “Свобода”. Його шанси на перемогу тут невисокі, проте “свободівець” – персона у Надвірній не остання – виступає за повторні вибори на окрузі.

Процес підбиття підсумків виборів різко загальмувався після того, як майже синхронно із закриттям дільниць почалися перебої в роботі окружної виборчої комісії. Станом на обід 1 квітня офіційне джерело – сайт Центрвиборчкому наводить такі оперативні результати підрахунку голосів на окрузі:

Три кандидати перебувають у безпосередній близькості один від одного: відстань між першим і третім місцями не перевищує кількасот голосів. Це означає, що далі боротьба між їхніми штабами точно не стане менш гострою. Згідно з вимогами закону, якщо не буде нового серйозного форс-мажору, ім’я нового депутата парламенту у Надвірній мають назвати не пізніше 12 квітня.

Чи не найбільш помітним у складі “київського десанту” є нардеп Микола Тищенко, якого партія влади нещодавно перекинула з крісла голови столичного міського осередку партії влади керувати обласною парторганізацією на прикордонне Закарпаття. Хоч нова зона його відповідальності перебуває за карпатськими хребтами, Тищенко вчора був активним у Надвірній, багато спілкувався з громадянами на вулицях, вступав у дискусії під телекамери. Досвід публічної полеміки давався нардепу складно, через хвилювання за долю чесних виборів він плутав Прикарпаття із Закарпаттям, вимагав у співрозмовників посвідчення, звинувачував Шевченка в сепаратизмі, вимагав якихось вибачень.

До речі, з Тищенком пов’язана ще більш дивна історія. Почалася вона з повідомлення анонімного Телеграм-каналу про те, що під час активної дискусії з виборцями народного депутата начебто поранили ножем.

скріншот повідомлення про тищенка

Тут же з’ясувалося, що це брехня, яку запустили самі однопартійці Тищенка, щоби таким чином виявити крота, який зливав інформацію з чату фракції.

скріншот зарізали тищенка

Сам Тищенко повідомив ЗМІ: ножа не було, але у натовпі вдячних громадян його подряпали “чимсь схожим на шило”. Такі “тонкі” інтриги у владній партії не пройшли повз увагу громадськості й стали черговим приводом для кпинів. Чи допоможе Вірастюку перемогти те, що люди тепер сміються з його партії? Все ж “слугам” варто бути більш уважними до змісту інформації, яка виходить від них. Вкотре у своїй недовгій історії “слуги” вдаються до інструментів, близькі й віддалені наслідки застосування яких не в змозі прорахувати. Навіть не хочеться уявляти, які бажання можуть спровокувати подібні вигадки у когось із емоційно нестабільних громадян, що їх останнім часом, у тому числі завдяки грамотним і професійним діям влади, побільшало. І не всі члени “зеленого” політичного середовища встигнуть “звалити з України”.

Та повернімося до Надвірної і відзначимо, що класичні для України виборчі технології не принесли на цьому окрузі помітного результату – ані використання двійників Шевченка, ані застосування адмінресурсу владою (участь Вірастюка у онлайн-нараді Банкової під голосуванням президента Зеленського на тему ситуації з коронавірусом на Івано-Франківщині за кілька днів до голосування). Слабкими для прикарпатців виявилися і ідеологічні аргументи “слуг”: “освячений” Радбезом тиск на проросійських політиків і їхні телеканали та бізнесові структури виборці округу не асоціювали автоматично з іменем Вірастюка. З іншого боку, і сам по собі бренд партії “Свобода” не зробив переможцем кампанії Кошулинського.

Більш ефективною стала інша технологія – зриву роботи окружної комісії. Під час підрахунку бюлетенів приміщення ОВК “мінували” (сапери вибухових пристроїв у приміщенні не знайшли). До складу окружкому неодноразово вносилися зміни, 30 березня був змінений голова комісії – представник партії “Голос”. Не минуло й доби, як замінили і його, на іншого кандидата від “Голосу”. Члени дільничних комісій по кілька діб чекали на вулиці, щоб здати документи до ОВК. Окружком хронічно відправляє протоколи на перерахунок і уточнення.

Зрештою вчора уже Центрвиборчком заявив про стурбованість ситуацією на Івано-Франківщині, “де фактично зупинено встановлення підсумків голосування” і де “діяльність окружної виборчої комісії вже другу добу заблоковано, зокрема, у зв’язку із відсутністю кворуму”. Лише до вечора 31 березня роботу окружної комісії в Надвірній начебто вдалося відновити, черговий голова комісії і 18 її членів склали присягу. 

Просто зараз ситуація у цій “гарячій точці” така. Біля будівлі комісії перебувають бійці Національної гвардії. “Слуга народу” вийшла із заявою про те, що в ніч на 1 квітня “після відновлення роботи окружної виборчої комісії кандидат у народні депутати Олександр Шевченко… перейшов від спроб перешкоджання підрахунку голосів до прямих загроз життю і здоров’ю членів комісії”. ОВК позбавила права бути присутніми на засіданні Шевченка і його довірених осіб та представників. Та кандидат, скаржаться “слуги”, продовжив зривати підрахунок голосів. Зрештою комісія ухвалила рішення про вилучення з приміщення всіх присутніх, звернувшись по допомогу до представників правоохоронних органів. У засіданні окружної комісії – перерва. Не виключено – не остання.

Серед подій, які можуть виявитися прямо чи побічно пов’язаними із ситуацією на 87-му виборчому окрузі, згадаємо також ротацію вже після дня голосування начальника обласної поліції в Івано-Франківській області. Генерала Володимира Голубоша після двох з половиною років роботи на Прикарпатті перевели до столиці, натомість 31 березня тимчасовим виконувачем обов‘язків начальника поліції області призначили Романа Рибіцького, якого перевели зі Львівщини.

Підсумки кампанії на Прикарпатті чітко показали принаймні одну річ: без застосування адміністративного тиску і десанту зі столиці вчорашньому політичному монополісту – “Слузі народу” дуже складно перемагати в боротьбі за симпатії виборців. Навіть тоді, коли кандидатом від партії є яскравий і розкручений персонаж на кшталт стронгмена Вірастюка. Який, до речі, запевняє, що не заявляв про свою перемогу. “Я сказав, що за попереднім підрахунком голосів ми чітко знаєм, що ми в лідерах і ми будемо захищати кожен голос”, – зауважив він.

Взагалі складається враження, що в області ніхто не хоче резонансного конфлікту: всі еліти давно домовилися про сфери впливів. Але Київ тисне, головні дійові особи – не місцеві. І саме це обурює багатьох громадян. Адже в цьому окрузі раніше подібних скандалів не було.

Тим часом попереду в Банкової не менш складні електоральні випробування з невідомим заздалегідь результатом. На окрузі №184 у Херсонській області народний депутат від групи “За майбутнє” Ігор Колихаєв склав мандат після обрання мером обласного центру, а 197-ий округ у Черкаській області залишився без депутата через призначення члена фракції “Слуга народу” Олександра Скічка главою Черкаської облдержадміністрації. Не за горами і призначені на 31 жовтня вибори міського голови Харкова. Тож команді Зеленського доведеться добре поміркувати, що, крім адмінресурсу, вона сьогодні може запропонувати виборцю. Аби його не дратувати…

Більше цікавих новин читайте на сайті - ukrainianworld.com.ua
More from ПолітикаMore posts in Політика »

Be First to Comment

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *